Отпускането на т.нар. бързи кредити в България придоби огромни мащаби в близките няколко години, като катализатор за това се оказа световната икономическа криза. И без това трудно справящите се родни домакинства се оказаха в тотална безизходица и най-разумното решения, без да разпродават имоти и покъщнина се оказаха именно предоставяните от кредитните компании бързи кредити.
Бързите кредити, които банкови организации и небанкови такива отпускат имат за цел да запазят социалния статус на техните клиенти и техния начин на живот. Те често биват използвани от хора, които са останали за кратко без работа в следствие на тежката икономическа ситуация в страната. Така те имат възможност да посрещнат текущите си разходи, без да се притесняват и да продължат да търсят ефективно работна позиция аналогична на тази, от която са били съкратени и то, без да правят ненужни компромиси.
В подобни сценарии най-сериозна роля за избора на бърз кредит и то от небанкови организации играе липсата на изискване за доказването на доход на лицето, което желае да получи пари на заем. На практика всеки има шанс да получи по възможно най-бързия начин спешния заем, който се нуждае само срещу представянето на валидна лична карта на пълнолетно лице, гражданин на Република България.
За много хора спонтанно заболяване в семейството също може да е причина да потърсят бърз кредит, с които да помогнат в лечението на своите любими хора. Някои пък предпочитат да изтеглят бърз кредит, за да се сдобият с ценна в бита си вещ, която се е повредила или е изразходвала технологичния си ресурс. Типични случаи в този контекст са случаите на кандидатстване за бързи кредити след пожар или наводнение при липсата на застраховка.
Друг вариант за употребата на бързи кредити са просрочените вноски по ипотечен кредит на недвижим имот например. Бързите кредити се оказаха едно удобно и лесно за боравене средство, което подобрява шансовете ни за стабилен и щастлив живот дори и при най-неприятните перспективи в близко бъдеще.